Rowing : Men's Coxless Pairs
Medals per country:
Total Gold Silver Bronze
United Kingdom (Great Britain) 10 6 2 2
United States 9 3 4 2
East Germany 4 4 0 0
Australia 4 2 1 1
Germany 4 2 1 1
New Zealand 4 2 1 1
France 4 1 2 1
Romania 3 1 2 0
Soviet Union 3 1 2 0
Canada 3 1 1 1
Netherlands 3 1 1 1
Switzerland 3 0 2 1
Denmark 3 0 1 2
Croatia 2 1 1 0
Austria 2 0 1 1
South Africa 2 0 1 1
Italy 2 0 0 2
Belgium 1 0 1 0
Spain 1 0 1 0
Argentina 1 0 0 1
Finland 1 0 0 1
Norway 1 0 0 1
Poland 1 0 0 1
Slovenia 1 0 0 1
United Team of Germany 1 0 0 1
West Germany 1 0 0 1
Yugoslavia 1 0 0 1
Medal winners:
Gold Silver Bronze
2020 Martin Sinkovic / Valent Sinkovic CRO 6:15.29 Marius Cozmiuc / Ciprian Tudosa ROU 6:16.58 Frederic Vystavel / Joachim Sutton DEN 6:19.88
2016 Eric Murray / Hamish Bond NZL 6:59.71 Lawrence Brittain / Shaun Keeling RSA 7:02.51 Giovanni Abagnale / Marco Di Costanzo ITA 7:04.52
2012 Eric Murray / Hamish Bond NZL 6:16.65 Germain Chardin / Dorian Mortelette FRA 6:21.11 George Nash / William Satch GBR 6:21.77
2008 Drew Ginn / Duncan Free AUS 6:37.44 Dave Calder / Scott Frandsen CAN 6:39.55 Nathan Twaddle / George Bridgewater NZL 6:44.19
2004 Drew Ginn / James Tomkins AUS 6:30.76 Siniša Skelin / Nikša Skelin CRO 6:32.64 Donovan Cech / Ramon di Clemente RSA 6:33.40
2000 Michel Andrieux / Jean-Christophe Rolland FRA 6:32.97 Ted Murphy / Sebastian Bea USA 6:33.80 Matthew Long / James Tomkins AUS 6:34.26
1996 Matthew Pinsent / Steve Redgrave GBR 6:20.09 David Weightman / Robert Scott AUS 6:21.02 Michel Andrieux / J. C. Rolland FRA 6:22.15
1992 Matthew Pinsent / Steve Redgrave GBR 6:27.72 Colin von Ettingshausen / Peter Hoeltzenbein GER 6:32.68 Iztok Cop / Denis Žvegelj SLO 6:33.43
1988 Andy Holmes / Steve Redgrave GBR 6:36.84 Danut Dobre / Dragos Neagu ROU 6:38.06 Sadik Mujkic / Bojan Prešern YUG 6:41.01
1984 Petru Iosub / Valer Toma ROU 6:45.39 Fernando Climent / Luis María Lasúrtegui ESP 6:48.87 Hans Magnus Grepperud / Sverre Løken NOR 6:51.81
1980 Bernd Landvoigt / Jörg Landvoigt GDR 6:48.01 Yuri Pimenov / Nikolay Pimenov URS 6:50.50 Charles Wiggin / Malcolm Carmichael GBR 6:51.47
1976 Bernd Landvoigt / Jörg Landvoigt GDR 7:23.31 Calvin Coffey / Michael Staines USA 7:26.73 Peter Vanroye / Thomas Strauss FRG 7:30.03
1972 Siegfried Brietzke / Wolfgang Mager GDR 6:53.16 Heinrich Fischer / Alfred Bachmann SUI 6:57.06 Roel Luynenburg / Ruud Stokvis NED 6:58.70
1968 Jörg Lucke / Heinz-Jörg Bothe GDR 7:26.56 Laurence Hough / Philip Johnson USA 7:26.71 Peter Christiansen / Ivan Larsen DEN 7:31.84
1964 George Hungerford / Roger Jackson CAN 7:32.94 Steven Blaisse / Ernst Veenemans NED 7:33.40 Michael Schwan / Wolfgang Hottenrott EUA 7:38.63
1960 Valentin Boreyko / Oleg Golovanov URS 7:02.01 Josef Kloimstein / Alfred Sageder AUT 7:03.69 Veli Lehtelä / Toimi Pitkänen FIN 7:03.80
1956 James Fifer / Duvall Hecht USA 7:55.4 Igor Buldakov / Viktor Ivanov URS 8:03.9 Josef Kloimstein / Alfred Sageder AUT 8:11.8
1952 Charles Logg / Thomas Price USA 8:20.7 Michel Knuysen / Bob Baetens BEL 8:23.5 Kurt Schmid / Hans Kalt SUI 8:32.7
1948 John Wilson / Ran Laurie GBR 7:21.1 Hans Kalt / Josef Kalt SUI 7:23.9 Felice Fanetti / Bruno Boni ITA 7:31.5
1936 Willi Eichhorn / Hugo Strauß GER 8:16.1 Harry Larsen / Peter Olsen DEN 8:19.2 Horacio Podestá / Julio Curatella ARG 8:23.0
1932 Lewis Clive / Hugh Edwards GBR 8:00.0 Cyril Stiles / Fred Thompson NZL 8:02.4 Henryk Budzinski / Jan Krenz-Mikolajczak POL 8:08.2
1928 Bruno Müller / Kurt Moeschter GER 7:06.4 Terence O'Brien / Robert Nisbet GBR 7:08.8 Paul McDowell / John Schmitt USA 7:20.4
1924 Teun Beijnen / Willy Rösingh NED 8:19.4 Maurice Bouton / Georges Piot FRA 8:21.6
1908 John Fenning / Gordon Thomson GBR 9:41.0 George Fairbairn / Philip Verdon GBR - Frederick Toms / Norwey Jackes CAN -
Martin Stahnke / Willy Düskow GER -
1904 Robert Farnan / Joseph Ryan USA 10:57.0 John Mulcahy / William Varley USA - John Joachim / Joseph Buerger USA -
|