Division 3 Football : Champions : Schools : Streaks : Series records : Most frequent matchups
Year Champion Runner-Up Result Semi-Finalist ++ Semi-Finalist Teams
2023 SUNY Cortland North Central (IL) 38-37 Randolph-Macon Wartburg 32
2022 North Central (IL) Mount Union 28-21 Mary Hardin-Baylor Wartburg 32
2021 Mary Hardin-Baylor North Central (IL) 57-24 Wisc.-Whitewater Mount Union 32
2020 CHAMPIONSHIP CANCELED DUE TO COVID-19 GLOBAL PANDEMIC
2019 North Central (IL) Wisc.-Whitewater 41-14 Muhlenberg St. John's (MN) 32
2018 Mary Hardin-Baylor Mount Union 24-16 Wisc.-Whitewater Johns Hopkins 32
2017 Mount Union Mary Hardin-Baylor 12-0 Wisconsin-Oshkosh SUNY Brockport 32
2016 Mary Hardin-Baylor Wisconsin-Oshkosh 10-7 Mount Union John Carroll 32
2015 Mount Union St. Thomas (MN) 49-35 Wisc.-Whitewater Linfield 32
2014 Wisc.-Whitewater Mount Union 43-34 Linfield Wesley 32
2013 Wisc.-Whitewater Mount Union 52-14 Mary Hardin-Baylor North Central (IL) 32
2012 Mount Union St. Thomas (MN) 28-10 Mary Hardin-Baylor Wisconsin-Oshkosh 32
2011 Wisc.-Whitewater Mount Union 13-10 St. Thomas (MN) Wesley 32
2010 Wisc.-Whitewater Mount Union 31-21 Wesley Bethel (MN) 32
2009 Wisc.-Whitewater Mount Union 38-28 Linfield Wesley 32
2008 Mount Union Wisc.-Whitewater 31-26 Wheaton (IL) Mary Hardin-Baylor 32
2007 Wisc.-Whitewater Mount Union 31-21 Mary Hardin-Baylor Bethel (MN) 32
2006 Mount Union Wisc.-Whitewater 35-16 St. John Fisher Wesley 32
2005 Mount Union Wisc.-Whitewater 35-28 Rowan Wesley 32
2004 Linfield Mary Hardin-Baylor 28-21 Rowan Mount Union 28
2003 St. John's (MN) Mount Union 24-6 Rensselaer Bridgewater (VA) 28
2002 Mount Union Trinity (TX) 48-7 John Carroll St. John's (MN) 28
2001 Mount Union Bridgewater (VA) 30-27 St. John's (MN) Rowan 28
2000 Mount Union St. John's (MN) 10-7 Widener Hardin-Simmons 28
1999 Pacific Lutheran Rowan 42-13 Trinity (TX) Mount Union 28
1998 Mount Union Rowan 44-24 Trinity (TX) Wisconsin-Eau Claire 16
1997 Mount Union Lycoming 61-12 Simpson Rowan 16
1996 Mount Union Rowan 56-24 Wisc.-La Crosse Lycoming 16
1995 Wisc.-La Crosse Rowan 36-7 Mount Union Washington & Lee 16
1994 Albion Washington & Lee 38-15 St. John's (MN) Ithaca 16
1993 Mount Union Rowan 34-24 St. John's (MN) Washington & Lee 16
1992 Wisc.-La Crosse Washington & Lee 16-12 Mount Union Rowan 16
1991 Ithaca Dayton 34-20 Susquehanna St. John's (MN) 16
1990 Allegheny Lycoming 21-14 (OT) Central (IA) Hofstra 16
1989 Dayton Union (NY) 17-7 St. John's (MN) Ferrum 16
1988 Ithaca Central (IA) 39-24 Ferrum Augustana (IL) 16
1987 Wagner Dayton 19-3 Emory & Henry Central (IA) 16
1986 Augustana (IL) Salisbury 31-3 Concordia-Moorhead Ithaca 16
1985 Augustana (IL) Ithaca 20-7 Central (IA) Gettysburg 16
1984 Augustana (IL) Central (IA) 21-12 Union (NY) Washington & Lee 8
1983 Augustana (IL) Union (NY) 21-17 Wisc.-La Crosse Salisbury 8
1982 West Georgia Augustana (IL) 14-0 Bishop St. Lawrence 8
1981 Widener Dayton 17-10 Montclair State Lawrence 8
1980 Dayton Ithaca 63-0 Widener Minnesota-Morris 8
1979 Ithaca Wittenberg 14-10 Carnegie Mellon Widener 8
1978 Baldwin-Wallace Wittenberg 24-10 Carnegie Mellon Minnesota-Morris 8
1977 Widener Wabash 39-36 Albany Minnesota-Morris 8
1976 St. John's (MN) Towson 31-28 Buena Vista St. Lawrence 8
1975 Wittenberg Ithaca 28-0 Millsaps Widener 8
1974 Central (IA) Ithaca 10-8 Evansville Slippery Rock 4
1973 Wittenberg Juniata 41-0 San Diego Bridgeport 4
++ Semi-finalist that lost to champion is shown in this column
|